RAPID RESIN
Gyorsan kötő, formálható, kétkomponensű gyantarendszer kisebb tárgyak, ékszerek szilikon öntőformában történő készítéséhez. A kiöntött gyanta 1-2 óra múlva az öntőformából kivehető és még néhány órán keresztül formázható marad. A teljes átkeményedés után (3 nap) ellenálló, stabil, nem átlátszó anyaggá köt meg, melynek színe fehér vagy elefántcsontszínű.
Gyantaszínező tintával anyagában, teljes száradás után akrilfestékkel színezhető. Glitterekkel, pigmentporokkal a felületüket csillogóvá tehetjük.
A kiindulási komponensek veszélyes anyagok, óvatosan dolgozzunk velük!
HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ
1. A munkafelület előkészítése:
Szobahőmérsékleten, jól szellőző környezetben dolgozzunk. A munkafelület legyen vízszintes, melyet műanyag terítővel, festőfóliával vagy szilikonpapírral védünk az esetleges szennyeződésektől. A munka során mindig használjunk védőkesztyűt! Gondoljunk ruházatunk megvédésére is!
2. A komponensek összemérése, homogenizálása:
A „B” komponenst kimérés előtt alaposan keverjük fel. A térfogat szerinti keverési arány 1:1, azaz a komponensekből azonos térfogatokat öntsünk mérőpohárba. A komponensekből készítsünk homogén elegyet nem túl gyors mozdulatokkal történő, min. 2 percig tartó keveréssel. A keveréshez fa vagy műanyag spatulát használjunk. A nem megfelelően összekevert elegy nem szilárdul meg és ragadós maradhat a gyanta.
3. Kiöntés:
A homogén keveréket öntsük tiszta, portól, olajos, zsíros szennyeződésektől mentes öntőformába (legalkalmasabb a szilikon öntőforma). Az öntőforma megtisztításához használjunk Pentart Rubbing alkohol tisztító spray-t. 1 cm-nél vastagabb réteg készítésekor ajánlott több részletben, egymást követő rétegenként kiönteni, miközben minden rétegnek elegendő időt hagyunk, hogy az alatta lévőhöz hozzá tudjon kötni a gyanta (kb.1,5 óra).
4. Reakció:
A komponensek összekeverése után beindul a térhálósodás, a gyanta kikeményedése, ami hőfejlődéssel járó folyamat. Minél vastagabb a gyantaréteg, annál több hő fejlődik. Az elegy melegedni kezd, 1 cm-es rétegvastagság esetén akár 70-80 °C-ig is felmelegedhet. A keverőedényben maradó elegy túlmelegedhet, elérheti a 90-110 °C-ot is, megszilárdul és használhatatlanná válik. A bekevert gyantát soha ne hagyjuk felügyelet nélkül!
Fazékidő (az az idő, amíg a gyanta felhasználható) 20 ml keverék esetében: 15-20 perc 25 °C -on.
5. Buborékmentesítés:
A kiöntést követően a keverés közben keletkezett buborékok a felszínre jönnek. Ezeket óvatosan ki kell hajtani a keverékből, ügyelve arra, hogy a kikerülő gázokat ne lélegezzük be! Fújjunk a felületre
Pentart Rubbing alkoholt, vagy használjunk szakácsfáklyát (vihargyújtót), melynek lángját kb. 5 centiméterre tartva a felülettől lassan mozgassuk, így a buborékok könnyebben el tudnak távozni.
6. Kikeményedés:
A gyantaelegyet szobahőmérsékleten hagyjuk reagálni. A kiöntött gyanta 1-2 órán belül kivehető a formából, és vékonyabb réteg (0-5 mm) esetében még órákig könnyen hajlítható, formázható. A jellegzetes keménységét 24 óra után éri el, de a teljes átkeményedés csak 3 nap után következik be.
7. Színezhetőség:
A gyantaelegyet Pentart Gyantaszínező (Resin Tint) hozzáadásával anyagában színezhetjük. Adagolás: 1-2 ml színező 100 ml elegyhez. A fehér színű Rapid gyanta esetében pasztell-, míg az ivory színű gyanta esetében élénk színeket kapunk. Vegyük figyelembe, hogy az elefántcsont színű gyanta alapszíne befolyásolja a végeredményként kapott színt! Túlzott színezés esetén a végtermék kis mértékben rugalmas maradhat, illetve a kötési idő is megnövekedhet.
TIPP: Az öntvény felületét csillogóvá tehetjük, ha az öntőforma belsejét pigmentporokkal, glitterekkel kikenjük, mielőtt a gyantaelegyet beleöntenénk.
8. Eszközök tisztítása
A még folyékony gyantát Pentart Rubbing (tisztító) alkohollal el lehet távolítani a felületről. A keveréshez használt eszközöket közvetlenül használat után az alkohollal és papírtörlővel tisztíthatjuk meg. A megkötött gyanta már csak fizikai ráhatással távolítható el.